fbpx

سوالات متداول ویزای تحصیلی

چگونه یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی را انتخاب کنم؟

بیش از 4000 دانشگاه و موسسه معتبر در ایالات متحده وجود دارد. موارد مهمی که در انتخاب یک دانشگاه باید مورد توجه قرار بگیرد:

  • تأیید اعتبار/به رسمیت شناسی: اطمینان حاصل کنید که مؤسسه آموزشی مورد نظر شما به تأیید سازمانی رسیده باشد که توسط شورای تأیید آموزش عالی و/یا وزارت آموزش ایالات متحده به رسمیت شناخته شده باشد. همچنین توجه داشته باشید که برخی از کشورها و کارفرماها انتظارات بیشتری دارند؛ به عنوان مثال، برخی از آنها هنوز مدارکی که از طریق آموزش از راه دور کسب شده است را قبول نمی کنند.
  • رشته های تحصیلی: حتی بزرگترین دانشگاه ها هم دانشجویان را برای همه مشاغل آماده نمی کنند – اطمینان حاصل کنید که دانشگاه انتخابی شما انواع برنامه هایی که شما به آنها علاقمند هستید را دارا باشد.
  • مخارج: شهریه، هزینه های زندگی، و فراهم بودن کمک های مالی می تواند بین دانشگاه های مختلف در ایالات متحده بسیار متفاوت باشد.
  • موقعیت: تنوع اقلیم و چشم انداز در ایالات متحده بسیار زیاد است. همچنین، به عواملی مانند علاقه به زندگی در یک محیط شهری، فراشهری یا روستایی توجه داشته باشید.
  • نوع مؤسسه آموزشی: مؤسسات آموزشی می توانند دولتی، خصوصی یا وابسته به مذاهب مختلف باشند.این مؤسسات می توانند بزرگ یا کوچک باشند و تعداد زیادی یا فقط عده معدودی دانشجوی خارجی در آنها مشغول به تحصیل باشند.
  • شرایط لازم و حیطه های تحقیقاتی مورد علاقه دانشکده: همخوانی با حیطه های تحقیقاتی مورد علاقه دانشکده برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی بسیار حائز اهمیت است.
  • امکانات و تسهیلات یا برنامه های ویژه: به عنوان مثال، اگر شما به زبان انگلیسی مسلط نباشید، شاید بهتر باشد دنبال دانشگاه هایی بگردید که برنامه های آموزش زبان انگلیسی را نیز ارائه می کنند.
  • استاندارد های پذیرش: صلاحیت های شما تا چه اندازه با دانشجویانی که در دانشگاه مورد نظر شما پذیرفته شده اند همخوانی دارد؟ پاسخ به این سؤال می تواند به شما کمک کند تخمین بزنید احتمال قبولی شما در آن دانشگاه چقدر است.

بهترین دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کدام هستند؟

ایالات متحده هیچ فهرست رسمی از بهترین دانشگاه ها منتشر نمی کند. برخی از سازمان های خصوصی فهرست هایی از «بهترین ها» جمع آوری می کنند، که این فهرست ها با در نظر گرفتن عواملی همچون بودجه های تحقیقاتی یا دیدگاه های صاحب نظران در یک رشته خاص تهیه می گردد. این فهرست ها از حیث نتیجه گیری تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند، که البته با توجه به این که در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی تأیید شده در ایالات متحده مشغول به فعالیت هستند و هر یک از آنها اهداف و نقاط قوت خاص خود را دارند، چندان جای تعجب ندارد.
اغلب معروف ترین دانشگاه ها گران ترین دانشگاه ها نیز هستند و ورود به آنها نیز از همه مشکل تر است. «بهترین» دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی آن است که برای شما مناسب باشد —دانشگاهی که رشته تحصیلی شما را ارائه دهد و واجد سایر معیارهایی باشد که برای شما حائز اهمیت است نظیر موقعیت، امور مالی، مسکن، و امکانات لازم برای دانشجویان خارجی

آیا مدرک ایرانی من توسط دانشگاه های ایالات متحده پذیرفته خواهد شد؟

معمولاً بله. دانشگاه های ایالات متحده عموماً مدارک سایر کشورها که مورد تأیید وزارت علوم آنها و برای ادامه تحصیل در آنجا معتبر است را می پذیرند. به هر حال، هریک از دفاتر پذیرش ایالات متحده به طور مستقل تصمیم گیری می کنند. آنها تحصیلات قبلی شما را ارزیابی می کنند تا ببینند تا چه حد با برنامه های مشابه تحصیلی در ایالات متحده و شرایط ویژه برنامه تحصیلی خاصی که برای آن درخواست داده اید قابل تطبیق است. (می توانید راجع به دغدغه هایی که ممکن است حتی قبل از درخواست رسمی برای پذیرش داشته باشید از کارکنان دفاتر پذیرش سؤال کنید.

سویس فی چیست؟

در سال ۲۰۰۴ کنگره آمریکا قانون  پرداخت هزینه سویس SEVIS را برای تمامی‌ متقاضیان انواع ویزای دانشجویی، تصویب کرد، سازمان امنیت ملی آمریکا برای بایگانی و ثبت اطلاعات دانشجویانی که از طریق ویزای  تحصیلی وارد ایالات متحده می‌شوند از سیستم (سویس فی ) استفاده می‌کند. دانشجویان برای دریافت ویزای های ذکر شده باید هزینه ای را با عنوان سویس فی پرداخت کنند و رسید این پرداخت را هنگام مصاحبه در سفارت آمریکا  ارائه نمایند.

در حال حاضر (سال ۲۰۲۰) هزینه سویس ۳۵۰ دلار میباشد

فرایند درخواست پذیرش در دانشگاه های ایالات متحده چگونه است؟

رویه های درخواست برای پذیرش بین داشنگاه های مختلف، اندکی متفاوت است. مراحل عمومی تقاضا برای پذیرش به شرح زیر است:
•تاریخ ها و مهلت های ثبت نام تعیین شده برای تافل و سایر آزمون های لازم برای رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود را بررسی کنید.

•بعد از انجام تحقیقات لازم، فهرستی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که به نظر می رسند متناسب با نیازها و اولویت های شما باشند را تهیه کنید. سپس پیام هایی را از طریق پست الکترونیک برای هریک بفرستید و از آنها خواهش کنید اطلاعات لازم و تقاضانامه های مربوطه را برای شما ارسال کنند.

•تقاضانامه های هریک از تقریباً سه الی هفت مؤسسه آموزشی که به بهترین وجه ممکن متناسب با نیازهای شما است را تکمیل کنید (فقط یک مؤسسه آموزشی گزینشی را انتخاب نکنید)، و هریک از تقاضانامه ها را به انضمام شهریه درخواست، به دانشگاه مربوطه ارسال کنید. می توانید مدارک تحصیلی و نمرات آزمون های خود را بعداً ارسال کنید؛ حال آنکه تقاضانامه های فاقد شهریه درخواست برگشت داده خواهد شد. نمرات آزمون ها باید مستقیماً توسط سازمان مسئول برگزاری آزمون به دانشگاه مربوطه ارسال گردد.

از مؤسسات آموزشی که در آنها به تحصیل پرداخته اید درخواست کنید که کارنامه های رسمی را برای شما صادر کنند که نشان دهنده دوره های آموزشی باشد که شما در آنها شرکت کرده اید. اگر در آزمون های نهایی شرکت کرده اید، یک نسخه از نتایج این آزمون ها را نیز ارسال کنید. اکثر دانشگاه ها و دانشکده های آمریکایی درخواست می کنند که توصیه نامه هایی مستقیماً توسط معلمین، اساتید، کارفرماها، یا سایر افرادی که از نقاط قوت شما آگاه هستند ارسال شود. اسناد و مدارکی که به زبان انگلیسی نیست باید به همراه ترجمه انگلیسی آنها ارائه شود

چه زمانی می توانم برای ویزای دانشجویی خود اقدام کنم؟

به شما پیشنهاد  می کنیم به محض اینکه I-20 خود را دریافت کردید ، برای دریافت ویزای دانشجویی خود را اقدام کنید، ویزای دانشجویی شما میتواند 120 روز قبل از تاریخ شروع کلاس های شما صادر  شود که در فرم I-20 شما ذکر شده است.

آیا باید تمام مدارک خود را ترجمه کنم؟

بله ، شما باید اسناد خود را مانند نسخه دانشگاه / مدرسه خود را بطور رسمی ترجمه کنید.

چه زمانی باید مصاحبه ویزا خود را انجام دهم؟

می توانید مصاحبه خود را در اسرع وقت انجام دهید. ویزای شما می تواند 120 روز قبل از تاریخ ثبت نام که در فرم I-20 شما آمده است صادر شود.

آیا دانشجویان F-1 در ایالات متحده می توانند کار کنند؟

دانشجویان بین المللی در ویزاهای F ممکن است به دنبال اشتغال در دانشگاه باشند که از 20 ساعت در هفته تجاوز نکند. بسته به دوره ها و رشته های اصلی شما ، ممکن است واجد شرایط درخواست کارت مجوز کار از USCIS و کار دانشگاه باشید. دانشجویانی که قصد کار بعد از تحصیل را دارند باید سه ماه قبل از فارغ التحصیل شدن برای دریافت اجازه کار اقدام کنند، مجوز کار دانشجویی در دو بخش ارائه میشود به نام های CPT  ,  OPT   حتما قبل از اقدام برای این برنامه باید باید با دانشگاه هماهنگی لازم صورت بگیرد.

CPT چیست؟ (Curricular practical training)

آموزش عملی درسی (CPT) یک فرصت شغلی اختیاری برای دانشجویان F-1 است .

در OPT آموزش باید در نظر گرفته شود که مربوط به برنامه درسی یا برنامه دانشگاهی باشد.

شما قادر خواهید بود تا 40 ساعت در هفته برای تعطیلات مانند ترم تابستان یاسایر تعطیلات تحصیلی خارج از محیط دانشگاه کار کنید.

شما میتونید تا 20 ساعت در هفته در طی زمان تحصیلتون با موافقت دانشگاه در خارج دانشگاه کار کنید .

کار مورد نظر حتما باید به رشته تحصیلی شما مرتبط باشه و به تایید دانشگاه و دپارتمان برسه .

همه مراحل گرفتن کارت مجوز کار دانشجویی از طریق پست صورت میگیرد و احتیاجی به حضور فرد در اداره مهاجرت ندارد .

دانشگاه محل تحصیل فرد متقاضی باید برای دانشجو توصیه نامه تنظیم کند.

دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی در محل کارآموزی به طور تمام وقت کار کنند.

OPT چیست؟ (:Optional Practical Training)

آموزش عملی اختیاری (OPT)

استخدام موقت شما در هنگام تحصیل یا بعد از فارغ التحصیلی گفته می شود.

برای کار تحت OPT شما حداقل باید 20 ساعت در هفته کار کنید.

OPT ویزای جداگانه نیست، بلکه شما در حقیقت تحت ویزای دانشجویی خود مشغول به کار خواهید شد.

در مدت زمانی که تحت OPT کار می کنید این امکان وجود خواهد داشت که از طرف کارفرما برای دریافت اقامت از طریق ویزای کار (H1-B) شما اقدام لازم انجام شود.

آیا نیاز به داشتن تافل یا آیلتس دارم؟

در حالی که بسیاری از  دانشگا ه ها ،دانشجویان  بین المللی را  به داشتن آزمون تسلط به زبان انگلیسی مانند TOFEL, IELTS ملزم می دانند ،اما گاهی بسیاری از آنها می توانند بدون دریافت کردن نمره TOFEL, IELTS درخواست پذیرش کنند که به این پذیرش مشروط گفته می شود.

آیا نیاز به ارائه صورت بانکی برای نشان دادن بودجه در دسترس برای دانشگاه یا کنسولگری ایالات متحده دارم؟

جواب: هردو مورد

جهت اخذ پذیرش ارائه مدارک مالی الزامی می باشد.

زمان مصاحبه در کنسولگری ایالات متحده نیز ارائه مدارک مالی الزامی می باشد.

آیا من واجد شرایط هستم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم ارسال درخواست ما را تکمیل فرمایید

One Key Visa Inc. | All Rights Reserved